loader
Blog

Jak przygotować i prowadzić zajęcia online

Postęp technologiczny otwiera drzwi do nowych sposobów uczenia się i usuwa granice geograficzne dla wszystkich. Wielu tradycyjnych nauczycieli odnosi sukces, ucząc online. Możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie przy jednoczesnym zarządzaniu własnym czasem, stawką i obciążeniem pracą jest niezwykle atrakcyjna. W międzyczasie liczba studentów poszukujących możliwości nauki online gwałtownie wzrasta, więc wiedza jak zareklamować się jako korepetytor może oznaczać szybkie znalezienie pełnego harmonogramu cotygodniowych zajęć.

Nie oznacza to jednak, że praca korepetytora online nie wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Taka zmiana stylu pracy może być dla niektórych przytłaczająca. Istnieje duża różnica między pracą korepetytora online a nauczaniem w klasie i niektórzy mają trudności z przyjęciem mentalności potrzebnej do osiągnięcia sukcesu.

Ale nie ma się czego obawiać! Z każdym dniem łatwiej jest rozpocząć nauczanie online, a my jesteśmy tu po to, by pomóc. Ten przewodnik pokaże Ci, jak prowadzić zajęcia online i pomoże Ci odnaleźć się w nowej karierze.

1. Zapoznaj się z podstawowymi technologiami

Oto dobra wiadomość. Aby rozpocząć pracę jako korepetytor online, nie potrzebujesz zbyt wiele technologii. Jedyne naprawdę niezbędne urządzenia to:

  • komputer
  • szybkie i stabilne łącze internetowe
  • Oprogramowanie do prowadzenia rozmów wideo

Twój komputer prawdopodobnie ma już wbudowaną kamerę i mikrofon, ale jeśli chcesz podnieść jakość swoich lekcji, warto zainwestować w odpowiedni mikrofon i lepszą kamerę.

Posiadanie takiej technologii umożliwia prowadzenie zajęć online. Podkreśla to jednak kluczową różnicę między zajęciami online a zajęciami stacjonarnymi - jeśli coś się zepsuje, nie ma w pobliżu informatyka, który pomógłby to naprawić. Dobra znajomość sprzętu, zarówno komputerowego, jak i oprogramowania, może uchronić Cię przed opuszczeniem zajęć. Jeśli natomiast coś istotnego przestanie działać, ważne jest, aby mieć alternatywę, którą można zaproponować uczniom, na przykład zajęcia zastępcze z dodatkowym czasem.

Jeśli połączenia telefoniczne mają opóźnienia lub często są przerywane, nie można zapewnić uczniom pozytywnych doświadczeń. Jeśli zdecydujesz się na nauczanie z wykorzystaniem istniejącej platformy korepetycyjnej, zazwyczaj udostępnia ona narzędzia niezbędne do przeprowadzenia testów szybkości Internetu. Za pomocą tych narzędzi można przetestować połączenie i szybko je naprawić przed rozpoczęciem lekcji.

Nasza rada? Przetestuj połączenie przed rozpoczęciem lekcji, a jeśli wystąpi coś nieoczekiwanego, zaproponuj uczniowi dodatkowy czas na lekcji lub dodatkowe zajęcia.

Spostrzeżenia korepetytora: "Zanim zaczniesz udzielać korepetycji, radzę poświęcić sporo czasu na znalezienie najlepszej platformy internetowej. Bardzo lubię udzielać korepetycji online na istniejącej platformie językowej, ponieważ dzięki temu mam uczniów z całego świata i mogę ich uczyć nie tylko mojego języka, ale także mojej kultury." - Hernán Cotelakorepetytor języka hiszpańskiego na Preply

2. Przygotuj swoją salę lekcyjną

Zdecydowanie najlepszym miejscem na zorganizowanie specjalnej przestrzeni do pracy jest dom. Praca w domu daje Ci kontrolę nad środowiskiem, w którym pracujesz. Warto usunąć przedmioty, które rozpraszają uwagę, zadbać o czystość biurka i zainwestować w naprawdę wygodne krzesło. Im bardziej będziesz się czuć jak we własnej przestrzeni, tym bardziej wydajny i skoncentrowany będziesz!!!

Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu, w kawiarni, czy w miejscu pracy, zawsze warto przetestować połączenia telefoniczne, zanim zaczniesz udzielać tam korepetycji. Spróbuj zadzwonić do znajomego i sprawdź, czy dobrze Cię słyszy. Ciche miejsce ma zasadnicze znaczenie. Uczniowie powinni słyszeć każdy szczegół wypowiedzi. Jeśli w tle jest dużo hałasu, trzeba to naprawić przed rozpoczęciem zajęć.

Kamerę należy ustawić w taki sposób, aby była dobrze widoczna. Oznacza to umieszczenie jej przed sobą, tak aby patrzyła w kierunku ucznia, a nie w bok na ekran. Staraj się ustawić kamerę pod takim kątem, aby dobrze widoczna była Twoja twarz i wszelkie gesty wykonywane rękami. Należy również usiąść tak, aby okna znajdowały się na wprost, a nie w tle. W ten sposób światło oświetli Twoją twarz i sprawi, że będziesz lepiej widoczny.

Tło może być miłym akcentem końcowym. Jeśli zostanie dobrze wykonana, można stworzyć odpowiednią atmosferę dla uczniów, nadając jej charakter prawdziwej "klasy". Wiele opcji wideorozmów umożliwia stosowanie interaktywnych teł, co daje kontrolę nad konfiguracją, a także pomaga zachować spójność, nawet jeśli prowadzisz zajęcia w różnych miejscach.

3. Zaangażuj się w pracę z uczniami

Prawdziwe zaangażowanie się w życie uczniów oznacza nadawanie na ich falach. Im lepiej rozumie się kulturę i platformy internetowe, tym lepiej można się z nimi porozumieć.

Z tym problemem boryka się wielu korepetytorów, którzy przechodzą z zajęć offline na online. Nie zawsze jest to łatwe przejście, ponieważ tak wiele czynników się różni. Na przykład traci się element fizycznej przestrzeni, a na zajęcia online nie można przynieść prawdziwych przedmiotów.

Odpowiednie zaangażowanie polega na tym, jak dostosować się do zmian. Zamiast przynosić fizyczne przedmioty do zilustrowania nauczanego materiału, można poprosić uczniów o przyniesienie własnych lub wystawić je przed kamerę. Zamiast starać się trzymać uczniów z dala od telefonów, jak to ma miejsce w klasie fizycznej, można rozważyć włączenie mediów społecznościowych do planów lekcji.

Korepetycje online mają też swoje zalety, które zwiększają zaangażowanie uczniów. Możliwość cyfrowego śledzenia postępów i udzielania informacji zwrotnej na temat wyznaczonych celów pozwala korepetytorom grywalizację postępów uczniów-Jest to sprawdzona metoda poprawy wyników nauczania. Można pójść o krok dalej, wprowadzając system nagród dla uczniów, którzy konsekwentnie wykonują swoją pracę, dotrzymują terminów i uczą się samodzielnie poza lekcjami.

Filmy i gry online to świetny sposób na urozmaicenie lekcji. Oto kilka ulubionych przez uczniów materiałów, które można wypróbować:

Angażujące filmy wideo

Filmy wideo to fantastyczny sposób na utrzymanie zaangażowania uczniów w naukę. Można je wykorzystywać jako przerywnik w lekcji lub zadawać jako pracę domową.

  • Class Dojo oferuje wiele materiałów dla małych dzieci, z pięknymi animacjami i zabawną energią, która pozwala im zachować zaangażowanie podczas nauki.
  • Easy English tworzy filmy koncentrujące się na zwrotach związanych z danym tematem, dodając przy tym lekki komizm. Kanał jest bardzo skoncentrowany na Wielkiej Brytanii i porusza bardzo ważne tematy, takie jak sposób parzenia herbaty w brytyjski sposób.
  • VOA Nauka języka angielskiego ma serię minutowych filmów wideo, które skupiają się na nowych zwrotach, używając amerykańskiej wymowy.
  • Międzynarodowe Kampusy Językowe EF Wykorzystuje mówców z całego świata, którzy opowiadają o miejscach, w których mieszkają, pracują lub do których podróżują.
  • Khan Academy tworzy materiały edukacyjne dotyczące szerokiego zakresu tematów, od matematyki i inżynierii po sztukę i nauki humanistyczne.

Ponadto, jeśli znajdziesz nagranie wideo, na którym pogodynka wymawiającego superdługą nazwę miasta lub coś innego równie zabawnego, możesz wykorzystać to do urozmaicenia swoich zajęć.

Bardzo pomocne mogą być też serwisy streamingowe. Programy takie jak We Are The Champions oraz Home Game prezentują ciekawe tradycje i sporty z całego świata. Zapytać uczniów, co lubią, i zadać im zadanie domowe polegające na obejrzeniu interesującego ich odcinka, to świetny punkt wyjścia do rozpoczęcia następnych zajęć.

Gry online

Gry w klasie mogą być albo źródłem wciągającej rozmowy, albo mogą całkowicie odciągnąć uczniów od zajęć.

  • Geoguessr to świetna gra, w którą można grać z klasami. Umieszcza ona ucznia w losowo wybranym miejscu na świecie w Google Street View. Na podstawie otaczającego Cię kontekstu musisz odgadnąć, w którym miejscu na mapie świata się znajdujesz.
  • Strona internetowa Sporcle to także świetna zabawa. Zawiera ona tysiące darmowych quizów, z których wiele ma zabawny i kreatywny format.
  • Codewords to zabawna gra zespołowa, w której uczniowie muszą zastanowić się nad powiązaniami między słowami i poszerzyć zasób swojego słownictwa.

4. Zachęcaj do komunikacji

Praca na odległość w środowisku cyfrowym może sprawić, że zajęcia stracą część ciepła i więzi między nauczycielem a uczniem. Wspieranie przyjaznej atmosfery i zachęcanie do komunikacji jest ważne, by uczniowie czuli się mile widziani w klasie.

Z drugiej strony, praca na platformie internetowej sprawia, że utrzymywanie kontaktu między uczniami a korepetytorami jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Upewnij się, że uczniowie wiedzą, kiedy jesteś dostępny, a także jak mogą się z Tobą skontaktować. Ważne jest, by być jak najbardziej dostępnym, tak by uczniowie czuli, że nauczyciel ich wspiera. Niektórzy uczniowie nie będą mieli problemu z nawiązaniem kontaktu z nauczycielem, ale inni mogą być zbyt nieśmiali, by podjąć ten krok bez dodatkowej zachęty. Ważne jest, aby ułatwić kontakt z nauczycielem i aby uczniowie wiedzieli, że nauczyciel chętnie się z nimi skontaktuje.

Niestety może się zdarzyć, że uczniowie nie przyjdą na zajęcia. Aby uczniowie stale się rozwijali, trzeba się z tym zmierzyć. Prowadzenie zajęć raz w tygodniu w tym samym dniu i o tej samej godzinie może ułatwić uczniom zaplanowanie tygodnia i skojarzenie tego czasu z "czasem lekcji". Ponadto sprawdzanie, czy uczniowie przynajmniej raz w tygodniu odwiedzają szkołę między zajęciami, może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy frekwencji.

Jeśli prowadzisz zajęcia grupowe, musisz także zastanowić się nad tym, jak uczniowie będą ze sobą współdziałać. Jak wiedzą doświadczeni nauczyciele, dobrym sposobem na ułatwienie komunikacji między uczniami jest znalezienie czegoś, co ich łączy. Jeśli jest jakiś popularny serial, który wszyscy lubią, można zaproponować, by stworzyli grupę, która co tydzień będzie go omawiać. W przypadku grupowych zajęć językowych można stworzyć wspólną playlistę piosenek w języku docelowym na Spotify , do której będą śpiewać. Można nawet stworzyć czat grupowy na platformie, z której uczniowie już korzystają, np. Whatsapp lub Instagram, i zachęcać ich do rozmawiania ze sobą, dzielenia się filmami lub wysyłania sobie memów przez cały tydzień. Im lepsza zabawa i im łatwiejszy kontakt, tym bardziej uczniowie będą się czuli, jakby uczestniczyli w zajęciach z przyjaciółmi.

5. Planuj zajęcia

W przypadku zajęć online możliwości improwizacji są ograniczone, zwłaszcza że uczeń nie znajduje się fizycznie naprzeciwko nauczyciela. Ponadto w przypadku zajęć "jeden na jeden" nie można rozdzielić uczniów, aby wspólnie ćwiczyć mówienie.

Z drugiej strony, ograniczenia te mogą być korzystne dla uczniów. Jeśli przed rozpoczęciem zajęć udostępni się uczniom plany lekcji i materiały na platformie internetowej, mogą oni poznać oczekiwania wobec zajęć, a nawet zacząć czytać.

Podobnie jak w przypadku zajęć tradycyjnych, należy pamiętać, że uczniowie uczą się w różny sposób i że jeden plan lekcji może nie sprawdzić się w przypadku wszystkich uczniów. Zajęcia indywidualne pozwalają lepiej dostosować plan do potrzeb uczniów. Ponieważ w danym momencie można skupić się na jednym uczniu, można dostosować lekcję do tego, co najbardziej odpowiada jego potrzebom. W przypadku zajęć językowych niektórzy uczniowie są zadowoleni, gdy muszą wkuwać regułki gramatyczne, podczas gdy inni wolą zajęcia oparte na rozmowie, z jednym lub dwoma mniejszymi celami językowymi na dany dzień.

Poniżej znajduje się krótka lista rzeczy, o których należy pamiętać, planując zajęcia online:

  • Upewnij się, że plan zajęć jest przejrzysty i dostępny dla uczniów.
  • Przygotować cyfrowe kopie materiałów dydaktycznych dla uczniów.
  • Sprawdzić, czy linki nadal działają (np. do udostępniania filmów z YouTube).
  • Przygotuj dodatkowe zadanie na wypadek, gdyby zajęcia skończyły się wcześniej niż przewidywałeś.
  • Należy ustalić z uczniami jasny tryb postępowania w przypadku wysyłania materiałów na zajęcia, zadawania prac domowych, komunikowania się online itp.

Pro tip: Jeśli utkniesz w martwym punkcie lub nie wiesz, jak zaplanować lekcję, najlepiej zapytaj swoich kolegów. Na szczęście istnieją niezliczone darmowe źródła, w których nauczyciele dzielą się swoimi doświadczeniami. Portale społecznościowe, takie jak Facebook, LinkedIn, a nawet Reddit są pełne pomocnych społeczności korepetytorówktórych członkowie chętnie dzielą się sprawdzonymi scenariuszami lekcji, zabawnymi ćwiczeniami i ogólnymi poradami, jak stać się lepszym nauczycielem.

Wnioski

Korepetycje online z każdym dniem stają się coraz bardziej akceptowane przez ludzi. Nie tylko dla uczniów szukających sposobów uczenia się poza tradycyjną klasą, ale także dla nowych korepetytorów, którzy chcą dokonać znaczącej zmiany w swojej karierze. A ponieważ pandemia koronawirusów wciąż dotyka świat, nigdy nie było lepszego momentu, by pracować zdalnie i kontrolować własne godziny pracy, zostając korepetytorem online.

Podsumujmy więc szybko to, o czym mówiliśmy tutaj:

  • Skonfiguruj oprogramowanie i sprzęt oraz rozważ wykorzystanie platformy typu "wszystko w jednym" do prowadzenia zajęć.
  • Stwórz takie warunki w klasie, które pozwolą uczniom poczuć się zaangażowanym, a Tobie pozwolą skupić się na swojej pracy.
  • Należy znaleźć sposób na nawiązanie kontaktu z uczniami, ucząc się mówić w ich języku, wprowadzając do zajęć wirtualnych ciekawe treści i ćwiczenia oraz dostosowując zajęcia do środowiska internetowego.
  • Ułatwiaj uczniom kontakt z Tobą i ułatwiaj im rozmowy między grupami.
  • Upewnij się, że masz solidny plan lekcji przygotowany na każdy tydzień.
  • Nigdy nie przestawaj się uczyć i doskonalić oraz korzystaj z tego, co doświadczeni korepetytorzy mają ci do przekazania.