loader
  • Strona główna
  • Blog
  • 63 Niezbędne zwroty w prezentacji biznesowej, które trzeba mieć przygotowane
Blog

63 Niezbędne zwroty w prezentacji biznesowej, które trzeba mieć przygotowane

Bez względu na to, w jakiej dziedzinie pracujesz, w pewnym momencie będziesz musiał przeprowadzić prezentację. Na początku może to być bardzo denerwujące, a nawet przerażające. Jedno z badań wykazało, że 80% z nas ma tremę na samą myśl o wystąpieniu publicznym, a to nawet nie brzmi zbyt dobrze!

Dobra wiadomość jest taka, że niepokój motywuje do gruntownego przygotowania... a gruntowne przygotowanie to klucz do świetnej prezentacji!

W tym artykule zebraliśmy 63 zwroty dotyczące prezentacji biznesowych, które pomogą Ci nadać swojej następnej prezentacji maksymalną formę. Przedstawiliśmy również osiem kroków, które pomogą Ci zaplanować i wygłosić wystąpienie, z którego będziesz dumny.

Nie zapomnij zapoznać się z naszym przewodnikiem

Jak uczyć się angielskiego?

Jak w 8 prostych krokach przygotować zabójczą prezentację biznesową

Oto jak stworzyć prezentację, która sprawi, że Twoi klienci będą chcieli kupować od Ciebie, a Twoi współpracownicy będą chcieli być Tobą!

1. Zbadaj swoją prezentację

Jeśli poproszono Cię o wygłoszenie prezentacji na jakiś temat, to prawdopodobnie jest to dziedzina, w której się specjalizujesz. Mogą jednak istnieć obszary, w których potrzebujesz nieco więcej wiedzy. Ważne jest, aby dowiedzieć się o nich jak najwcześniej, aby później nie spotkała Cię niemiła niespodzianka! Może się zdarzyć, że zostaniesz zapytany o rzecz, którą najmniej rozumiesz.

Aby to sprawdzić, należy podzielić temat prezentacji na mniejsze pytania. Na przykład, jeśli prezentujesz korzyści płynące z reklamowania firmy w mediach społecznościowych w poprzednim kwartale, możesz zastanowić się nad pytaniem:

  • Jaką reklamę w mediach społecznościowych zrobiliśmy w tym kwartale?
  • Czym różni się ona od tego, co robiliśmy w poprzednim kwartale?
  • Co uznalibyśmy za udany efekt tej reklamy?
    • Czy mamy jakieś twarde dane na ten temat?
    • Jakie korzyści dostrzegają inne firmy dzięki reklamie w mediach społecznościowych?
  • Czy mieliśmy do czynienia z jakimiś wadami reklamy w mediach społecznościowych?
  • Jakie wnioski możemy z tego wyciągnąć na temat reklamy w mediach społecznościowych na następny kwartał?

Gdy podzielisz swoją prezentację na części, Twoje podejście będzie bardziej uporządkowane. Ponadto można wyraźnie zobaczyć, jakie dane i informacje będą potrzebne do poparcia poszczególnych punktów. Być może będziesz chciał porozmawiać z wewnętrznym ekspertem SEO lub przeprowadzić badania konkurencji. Może warto również porozmawiać z kolegami, którzy nie zgadzają się z Twoimi wnioskami.

Wiele z obserwacji, które poczynisz w tym ćwiczeniu, będzie oczywistych, ale systematyczne podejście do badań to świetny sposób, aby nie przeoczyć niczego ważnego!

2. Zaplanuj swoją prezentację

Prawdopodobnie masz teraz dużo więcej informacji, niż mógłbyś wymagać od słuchaczy, aby zapamiętali! Najlepiej będzie, jeśli wszystko sprowadzisz do podstaw: przygotuj sobie bardzo prosty plan. Zacznij od zapisania wstępu i trzech lub czterech głównych punktów, które chcesz, aby słuchacze wynieśli z wystąpienia. Następnie można dodać podpunkty i zdecydować, ile czasu poświęcić na każdy z nich.

Jeśli angielski jest Twoim drugim językiem - a nawet jeśli nie jest - warto napisać scenariusz tego, co zamierzasz powiedzieć. Prawdopodobnie nie będziesz się go trzymać, ale pomoże Ci to utrwalić Twoje pomysły i da Ci coś, z czym będziesz mógł pracować. Aby Twoja wypowiedź brzmiała naturalnie, używaj prostszego języka niż ten, którym zwykle posługujesz się, pisząc dla biznesu.

Nie jesteś pewien, jak to, co napisałeś, brzmiałoby dla rodowitego Anglika? Umów się na kilka sesji z lektorem Preply Business English a będziesz mógł przeanalizować to zdanie z ekspertem, zdanie po zdaniu. Być może zainteresuje Cię również niektóre z najbardziej popularnych terminów i zwrotów w języku angielskim biznesowym.

3. Naucz się wcześniej zwrotów

Po napisaniu prostego scenariusza czas zacząć próby! O ile nie jest to konieczne, nie należy uczyć się całego scenariusza słowo w słowo. Jeśli to zrobisz, zapomnienie jednego słowa może wytrącić Cię z równowagi. Bezpieczniej jest nauczyć się tylko najważniejszych zwrotów, niż faszerować mózg zbyt dużą ilością informacji. Jeśli się zgubisz, łatwiej będzie Ci przejść do następnego punktu i wznowić prezentację. W zależności od sytuacji i czasu trwania prezentacji, można również trzymać w ręku kartkę papieru z zapisanymi zwrotami. Jeśli zamierzasz przedstawić zarządowi, swojemu przełożonemu lub klientowi prezentację na temat finansów, zapoznaj się z naszym wpisem na blogu poświęconym najczęściej używanemu słownictwu w języku angielskim w rachunkowości.

4. Przygotuj pomoce wizualne

W dzisiejszych czasach większość osób podczas prezentowania pomysłów biznesowych korzysta z prezentacji w formie slajdów. Jeśli masz taką możliwość, to jest to świetny sposób na przyciągnięcie uwagi słuchaczy. Niektórzy wolą przygotować zestaw slajdów, zanim jeszcze napiszą scenariusz prezentacji. Niezależnie od tego, w jakiej kolejności przygotujesz prezentację, nie przepełniaj slajdów: to Ty jesteś prezenterem, a slajdy są tylko czymś do oglądania! Staraj się ograniczyć je do wypunktowanych punktów z głównymi zagadnieniami, które chcesz, aby zostały zapamiętane.

Dobrym pomysłem jest także przedstawienie swoich argumentów za pomocą infografik i zdjęć. Według jednego z eksperymentów, gdy słuchacze usłyszą nowe informacje, trzy dni później zapamiętają z nich zaledwie 10%. Jeśli jednak do tych samych faktów dołączy się odpowiedni obrazek, po trzech dniach zapamiętają oni 65% trzy dni później.

Jeśli nie możesz użyć slajdów, warto przygotować coś wizualnego dla słuchaczy. Flip-chart w starym stylu lub kartka papieru z zapisanymi głównymi ideami mogą równie dobrze podkreślić Twoje punkty!

5. Praktyka, praktyka, praktyka

Im więcej razy przećwiczysz swoją prezentację, tym pewniej będziesz się w niej czuł. Spróbuj kilka razy nagrać się na prezentację i obejrzeć ją ponownie. Prawdopodobnie poczujesz się trochę zakłopotany, ale przećwiczenie tego zakłopotania dobrze przygotuje Cię do radzenia sobie z lękiem przed prezentacją!

Po obejrzeniu nagrania należy uważnie przyjrzeć się swojemu akcentowi. Czy są jakieś słowa lub zwroty, których wymowa sprawia Ci trudność? Spróbuj sprawdzić je w słowniku internetowym z funkcją audio, np. na stronie dictionary.com. Jeśli problem ten występuje w kilku miejscach, to możesz również zapoznać się z naszym artykułem o tym, jak poprawić swoją wymowę.

Jeśli prezentacja jest bardzo ważna, możesz poprosić kolegę o jej obejrzenie i przekazanie konstruktywnych uwag. Jeśli jednak bardziej niż o treść prezentacji martwisz się o to, czy będziesz brzmiał naturalnie i płynnie, kilka sesji z lektorem Preply Business English może zdziałać cuda.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały"

6. Przewiduj pytania

Nawet jeśli nie masz wydzielonej części na pytania, powinieneś spodziewać się jednego lub dwóch na koniec swojej prezentacji. To dobrze: pytania to znak, że słuchacze Cię słuchali! Spróbuj wymyślić kilka pomysłów, o które mogą zapytać słuchacze, i wcześniej poszukaj odpowiedzi. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest poproszenie kolegi, aby obejrzał prezentację i przedstawił kilka sugestii.

Jeżeli na koniec prezentacji przewidziana jest sekcja pytań i odpowiedzi, należy przygotować plan awaryjny na wypadek, gdyby słuchacze zamilkli. Na początek należy przygotować sobie jedno lub dwa "pytania". Można powiedzieć coś w rodzaju:

  • Cóż, coś, o co pytało mnie wiele osób, to...
  • Czy wszyscy jeszcze się nad tym zastanawiacie? Na początek pytanie, które często się pojawia, brzmi...

Nie przejmuj się, jeśli słuchacze nic nie powiedzą - być może wszystko, co powinni wiedzieć, zostało już powiedziane. Dobrze jest jednak przygotować sobie kilka dodatkowych punktów, aby prezentacja nie zakończyła się niezręczną ciszą!

7. Zwróć uwagę na swoją mowę ciała

Przygotowując prezentację, nie ograniczaj się do czytania jej, siedząc przy biurku. Tak wiele elementów komunikacji międzyludzkiej nie ma nic wspólnego ze słowami. Spróbuj przećwiczyć, co będzie robiło Twoje ciało podczas wystąpienia! Tutaj znajdziesz świetny film z poradami dotyczącymi mowy ciała, które pomogą Ci zacząć:

Zastanów się także, co zrobisz z rękami - niektórzy ludzie, gdy się denerwują, często gestykulują, co może rozpraszać uwagę. Wykorzystaj niespokojne ręce, używając wskaźnika do wskazywania pomysłów na tablicy. Można też trzymać w rękach notatki lub butelkę wody.

8. Staraj się opanować nerwy

Zrobiłeś wszystko, co mogłeś, aby przygotować się do prezentacji. Teraz pozostaje tylko zaprezentować ją z przekonaniem! Niestety, łatwiej powiedzieć niż zrobić, zwłaszcza jeśli prezentacja odbywa się w drugim języku. Wypróbuj kilka z poniższych "sztuczek", aby opanować zdenerwowanie.

  • Wiele fizycznych oznak zdenerwowania jest podobnych do oznak podekscytowania: przyspieszone bicie serca, spocone dłonie, suchość w ustach. Powiedz sobie, że "to uczucie, które mnie ogarnia, to fala podniecenia", a być może uda Ci się oszukać mózg, by odczuwał zdenerwowanie jako pozytywną emocję. Najnowsze badania sugerują, że ta sztuczka może sprawić, że będziemy bardziej skuteczni w prawie każdym zadaniu!
  • Przed prezentacją spróbuj znaleźć chwilę spokoju dla siebie. Idź do łazienki i weź cztery głębokie oddechy. Wdychaj przez 4 sekundy, wstrzymaj oddech na 7 sekund i wydychaj przez 8 sekund. Jeśli liczysz, będziesz musiał się naprawdę skoncentrować - to pozwoli Ci skupić całą uwagę na ciele i wyciszyć umysł. Niektórym osobom pomaga również koncentrowanie się na czubku nosa.
  • Pamiętaj, aby podczas rozmowy mieć w pogotowiu butelkę lub szklankę wody na wypadek, gdyby zaschło Ci w ustach.
  • Należy mieć świadomość, że w zdenerwowaniu można mówić szybko lub mniej wyraźnie. Należy świadomie starać się robić przerwy między zdaniami i zwolnić tempo wypowiedzi, aby w pełni odczuć wagę słów.

63 niezbędne zwroty w prezentacji biznesowej

Poniżej znajduje się lista naturalnie brzmiących zwrotów, które warto wykorzystać podczas kolejnej prezentacji biznesowej. Nie wszystkie z nich przydadzą się każdemu, ale dzięki nim można zbudować pewne elementy, na których można oprzeć swoją prezentację.

Powitanie słuchaczy

Na początku należy przywitać się z publicznością i podziękować jej za przybycie. Oto kilka zdań wstępnych, od formalnych po nieformalne:

  1. Dzień dobry/po południu/wieczór wszystkim. Dziękuję za przybycie. W imieniu Legochciałbym powitać was wszystkich w naszych biurach.
  2. Witam wszystkich. Chciałbym powitać Was w Siedziba główna LegoUfam, że wszyscy dobrze nas odnaleźliście.
  3. Witam wszystkich, bardzo się cieszę, że mogę z wami dzisiaj rozmawiać.
  4. Witam wszystkich, myślę, że może nam jeszcze brakować kilku osób, ale zacznę teraz, żebyśmy mieli czas na wszystko.
  5. Witam i dziękuję wszystkim za przybycie. Doceniam to, że jesteście tutaj na stronie Doceniam, że jesteście tu w taki deszczowy poniedziałkowy poranek / w piątek po południu.

Podanie tematu prezentacji

Słuchacze wiedzą, po co tu przyszli, ale dobrze jest to krótko powtórzyć.

  1. Jak wszyscy wiecie, będę mówił o najlepszych praktykach reklamy CPC.
  2. W tej prezentacji zamierzam przeprowadzić Cię przez niektóre z najlepszych praktyk w reklamie CPC.
  3. Przez następne czterdzieści pięć minutbędę mówił do Ciebie o najlepszych praktyk w reklamie CPC.
  4. Do końca tej sesji, wszyscy będą wiedzieć trochę więcej o najlepszych praktyk w reklamy CPC.

Przedstawienie się

Krótko powiedz słuchaczom, kim jesteś: podaj swoje imię i nazwisko, firmę i stanowisko. Możesz poruszyć wszelkie inne informacje, które wyjaśnią, dlaczego właśnie Ty nadajesz się do przeprowadzenia tej prezentacji.

  • 10. Nazywam się Kenny Jonesi jestem Jestem szefem działu marketingu.
  • 11. Po pierwsze, trochę o moim pochodzeniu. Jestem Szefem Marketingu w Lego, i pracuję w firmie od siedmiu lat. Wcześniej pracowałem dla Booking.com, gdzie...
  • 12. Aby się przedstawić, nazywam się Kenny i jestem szefem marketingu w Lego.
  • 13. Tytułem wstępu, nazywam się Kenny i jestem szefem Działem Marketingu w firmie Lego.

Przedstaw mapę drogową prezentacji

Nawet jeśli Twoja prezentacja jest krótka, warto, aby słuchacze wiedzieli, co zamierzasz omówić. Pozwoli to skoncentrować się na wystąpieniu i zapewni, że usłyszą fakty, a nie niekończący się strumień informacji.

  • 14. Moja prezentacja będzie trwała ok. 45 minut i jest podzielona na cztery części. W części pierwszej omówione zostaną...
  • 15. Ponieważ mamy tylko 45 minut na omówienie tego obszernego tematu, Będę się streszczał. Ten wykład będzie podzielony na cztery części. Na początek...
  • 16. Pomyślałem, że pomocne będzie podzielenie się mapą drogową tego, co zamierzam omówić. Ten wykład będzie podzielony na cztery części.
  • 17. Zamierzam przyjrzeć się cztery strony różnym aspektom reklamy CPC w dzisiejszej prezentacji. Po pierwsze...

Polityka pytań i wszelkie zasady

Czego oczekujesz od swoich słuchaczy? Czy nie przeszkadza Ci, że ktoś Ci przerywa, czy będzie Cię to rozpraszać? Określ swoje oczekiwania, a nie będziesz mieć żadnych niespodzianek. Zastanów się, czy nie trzeba ogłosić innych zasad dotyczących zachowania publiczności.

  • 18. Jeśli masz jakieś pytania, poczekaj z ich zadawaniem do końca prezentacji. Będziemy mieli 10 minut na otwartą dyskusję na zakończenie.
  • 19. Jeśli masz jakieś pytania, nie krępuj się przerywać.
  • 20. Jeśli coś jest niejasne, podnieś rękę do góry, a postaram się odpowiedzieć na Twoje pytanie.
  • 21. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania pod koniec mojego wykładu.
  • 22. Niestety, podczas tej prezentacji nie można robić zdjęć.
  • 23. Będę wdzięczny za wyciszenie lub wyłączenie telefonów na czas trwania prezentacji.

Rozpoczęcie głównej części prezentacji

Słuchacze mają już dobre wyobrażenie o tym, kim jesteś i czego mogą się spodziewać. Teraz sala jest pełna oczu, które czekają na Twoją wiedzę. Pomocne może być rozpoczęcie prezentacji od przekształcenia tematu w pytanie.

  1. Tak więc, co to jest reklama CPC?
  • 25. Zacznijmy od samego początku. Wiele osób pyta...

Jeśli to Ci nie odpowiada, spróbuj zastosować któryś z poniższych zwrotów, aby pokazać, że wstęp już się skończył, a zaraz rozpocznie się część główna.

  • 26. Bez dalszego ciągu.
  • 27. Zaczynajmy.
  • 28. Chciałbym zacząć od rozmowy o...
  • 29. Zacznijmy od początku.

Rozpoczynanie nowej części głównej części tekstu

Po sformułowaniu pierwszej kwestii spróbuj podsumować ją jednym zdaniem. Wtedy będziesz gotowy do rozpoczęcia nowego zdania. Poniżej podajemy kilka możliwości:

  • 30. Ok, więc to jest Reklamy na Facebooku. Ale co z Reklamy Google? Cóż...
  • 31. Przejdźmy teraz do Reklamy Google.
  • 32. Można się o tym wiele więcej dowiedzieć, ale ponieważ mamy mało czasu, przejdźmy do Reklamy Google.
  • 33. Następny temat: Reklamy Google.
  • 34. Część druga: Reklamy Google.

Przydatne słowa do notowania

W starożytnej Grecji retorycy (zawodowi mówcy publiczni) opracowali sztuczki, które miały na celu przyciągnięcie uwagi słuchaczy. Jednym z nich było numerowanie swoich pomysłów na palcach, tak aby słuchacze mieli wizualną pomoc, z którą mogli się zapoznać. Na szczęście to rozwiązanie sprawdza się jeszcze lepiej, gdy w programie PowerPoint wyświetlane są wypunktowania! Oto kilka pomysłów na to, jak wypisać punkty:

  • 35. Jest pięć głównych zalet tego podejścia... po pierwsze, ... po drugie, ... po trzecie, ...
  • 36. Istnieją trzy główne powody, dla których ludzie wybierają reklamy Google. Przede wszystkim dlatego, że..., ale innym kluczowym czynnikiem jest to, że... niektórzy ludzie wybierają je ponieważ...
  • 37. Istnieje pięć etapów procesu. Zaczynasz od... następnie powinieneś... po tym,

Wprowadzenie pomocy wizualnych

Najlepiej jest dać słuchaczom coś, na co będą mogli spojrzeć, aby wzmocnić swoje uwagi. Oto kilka zwrotów, które pokażą słuchaczom, co chcesz, aby zauważyli.

  • 38. Jeśli spojrzysz na ten wykres, zobaczysz...
  • 39. Z tego wykresu możemy zrozumieć, jak...
  • 40. Jak widać na tej infografice, z naszych badań wynika, że...
  • 41. Na tym wykresie przedstawiono wyniki naszego niedawnego eksperymentu. Oś y przedstawia..., a oś x oznacza...

Zakończenie prezentacji

Prezentacje biznesowe zazwyczaj kończą się podsumowaniem. Można je wykorzystać do przypomnienia głównych punktów (na wypadek, gdyby ktoś zasnął!) lub do powrotu do omawianej kwestii.

  • 42. To tyle na temat reklama CPC na dziś. W skrócie, omówiliśmy ...
  • 43. Cóż, to niestety wszystko, na co mamy dziś czas. Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś o reklamie CPC.
  • 44. Na tym kończę moją dzisiejszą prezentację. Aby odświeżyć pamięć, główne wnioski są następujące. Po pierwsze...
  • 45. Na tym kończę moją prezentację. Mam nadzieję, że jesteś trochę jaśniejszy na czym jest reklama CPC i kiedy należy z niej korzystać.
  • 46. Aby podsumować to wszystko razem, następnym razem, gdy pomyślisz o reklama CPCweź pod uwagę następujące czynniki.... To już wszystko ode mnie!

Zaangażowanie publiczności w dyskusję

Powiedziałeś swoją część, a publiczność jest pełna nowych informacji. Podziękuj im za uwagę i, jeśli masz taką możliwość, poproś o wyjaśnienia.

  • 47. Dziękuję za wysłuchanie. Mamy pięć minut Zostało nam jeszcze pięć minut. Czy są jakieś pytania?
  • 48. Dziękuję za uwagę i mam nadzieję, że ta sesja okazała się przydatna. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania.
  • 49. Dziękuję za wysłuchanie. Chciałbym teraz otworzyć przestrzeń dla pytań, więc jeśli jest jeszcze coś, co chciałbyś wiedzieć, podnieś rękę.

Kiedy otrzymujesz pytania, nie czuj, że musisz od razu przejść do odpowiedzi. Możesz zyskać dodatkowe kilka sekund, używając jednego z poniższych zwrotów.

  • 50. Dziękuję za pytanie, Mike.
  • 51. To interesujące pytanie.
  • 52. Cieszę się, że o to pytasz.

Jeśli nie jesteś pewien, jak najlepiej odpowiedzieć na pytanie, nie bój się poprosić o wyjaśnienie, jakich dokładnie informacji poszukuje pytający. Profesjonalnie jest też przyznać się do tego, że czegoś nie wiemy.

  • 53. Czy mógłbyś wyjaśnić, co dokładnie masz na myśli?
  • 54. Czy pytasz o moje doświadczenie czy czy ogólnie o dane z branży?
  • 55. Obawiam się, że nie mam takich danych, ale jeśli podasz mi na końcu swój adres e-mail, będę mógł się z Tobą skontaktować później.
  • 56. Niestety, jest to trochę poza moimi kompetencjami. Myślę jednak, że prawie na pewno można znaleźć więcej informacji na ten temat w...
  • 57. To świetne pytanie i muszę przyznać, że nie wiem tego na pewno, ale przypuszczam, że...

Sprawdź, co słychać u osoby zadającej pytanie

Aby naprawdę zademonstrować swoją wiedzę, sprawdź, czy Twoje pytanie zrobiło wrażenie na osobie, która je zadała.

  • 58. Mam nadzieję, że to ma sens. Czy właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałeś?
  • 59. Czy to jest odpowiedź na Twoje pytanie?
  • 60. Jeśli chcesz jeszcze porozmawiać, zapraszam do mnie po spotkaniu.

Podziękuj słuchaczom

  • 61. Bardzo dziękuję za uwagę.
  • 62. Dziękuję wszystkim za przybycie, bardzo mi się podobało dzisiejsze spotkanie z Państwem i mam nadzieję, że było ono przydatne.
  • 63. Dziękuję za wysłuchanie, a jeśli macie jeszcze jakieś pytania, zapraszam do kontaktu ze mną za pośrednictwem mojej strony internetowej lub poczty elektronicznej.

Krótkie posłowie

Mam nadzieję, że czujesz się gotowy do przeprowadzenia prezentacji, która sprawi, że Twoi słuchacze zaniemówią! Albo przynajmniej będą pod wrażeniem Twojego profesjonalizmu i polotu.

Pamiętaj: jeśli jednym z powodów, dla których obawiasz się swojej prezentacji, jest fakt, że angielski jest dla Ciebie drugim językiem, kilka sesji z trenerem Preply Business English może zdziałać cuda. Korepetytor pomoże Ci napisać jak najlepsze przemówienie i zasugeruje bardziej konwersacyjne opcje w przypadku nienaturalnych zwrotów. Przygotowanie jest kluczem do sukcesu, ale w połączeniu z poradami ekspertów sprawi, że Twoje umiejętności prezentacyjne wejdą na zupełnie nowy poziom!