loader
Blog

Co powiedzieć, gdy nie zdążysz na rozmowę kwalifikacyjną online?

Praca w domu stała się dziś normą, podobnie jak ubieganie się o pracę online. Ponieważ wiele firm przenosi swoje rozmowy kwalifikacyjne do Internetu, coraz więcej osób spotyka się z pracownikami działów kadr swoich przyszłych firm na wirtualnych platformach podobnych do Skype'a. Dzięki rozmowom kwalifikacyjnym online z pewnością czujesz się bardziej zrelaksowany, pewny siebie, bezpieczny, a także oszczędzasz czas i pieniądze.

Mimo to, nie eliminuje to wszystkich problemów, które mogą wystąpić w przypadku konwencjonalnej rozmowy kwalifikacyjnej i nadal możesz narazić się na ryzyko bycia źle przygotowanym, utraty połączenia internetowego (co jest nie mniej nieprzyjemne niż stanie w korku) lub w najgorszym przypadku - opuszczenia całej rozmowy.

Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, nic nie szkodzi - jesteśmy ludźmi i ciągle zapominamy o różnych rzeczach lub przegapiamy alarm. Oto rzeczy, które możesz powiedzieć, a które uchronią Cię przed zakłopotaniem i prawdopodobieństwem utraty kolejnej szansy na pracę.

1. Przeproś tak szybko, jak to możliwe

Jeśli rekruter pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej, a Ciebie nie będzie, to zawsze jest to Twoja wina. Dlatego przeproszenie za swoją nieobecność jest zawsze pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, zwłaszcza jeśli chcesz później poprosić o zmianę terminu rozmowy (chyba że uważasz, że bycie nieprofesjonalnym jest zaletą).

Jeśli skontaktujesz się z rekruterem za pośrednictwem poczty elektronicznej, znajdziesz pomocny przewodnik na temat tego, jak napisać odpowiedniego maila z prośbą o zmianę terminu spotkania.

Poniżej podajemy kilka sposobów, w jaki możesz powiedzieć "przepraszam":

 • Przepraszam za spóźnienie na poranną rozmowę.
 • Bardzo mi przykro, że się nie pojawiłem.
 • Przepraszam za zmarnowany czas.
 • Przepraszam za wszelkie spowodowane niedogodności.
 • Rozumiem, że odłożył Pan/Pani swoje zadania na bok, aby odbyć ze mną rozmowę, dlatego szczerze przepraszam.
 • Proszę przyjąć moje przeprosiny za nieobecność na dzisiejszej rozmowie kwalifikacyjnej online.

2. Wyjaśnij sytuację

Weź odpowiedzialność i powiedz szczerą prawdę, dlaczego opuściłeś całą rozmowę. Jeśli nie zdążyłeś na alarm, po deszczu wysiadł Internet lub Twój laptop nagle się zepsuł, powiedz o tym. Nie bądź upierdliwy i nie mów niewiarygodnych wymówek - to raczej niepotrzebne i niedopuszczalne.

Oto kreatywne sposoby na wyjaśnienie, co się stało:

 • Miałem naprawdę męczącą noc i nie zdążyłem na alarm.
 • W moim mieście padał ulewny deszcz, a przez cały ranek nie miałem dostępu do Internetu.
 • Nie mogłem wrócić do domu na czas, aby wziąć udział w rozmowie, ponieważ...
 • Próbowałem zadzwonić do Ciebie od razu, gdy wiedziałem, że nie zdążę na czas, ale mogłem zostawić Ci tylko wiadomość.
 • Miałem do Ciebie zadzwonić, gdy pojawiły się pewne pilne sprawy.
 • Z powodu pewnych osobistych nagłych wypadków nie mogłem/am tego zrobić. 3.

3. Bądź proaktywny

Przepraszanie niewiele daje, jeśli nie obiecasz, że się zmienisz. Aby dać Ci kolejną szansę, rekruterzy muszą wiedzieć, że nie tylko jesteś wart ich czasu, ale także, że go nie zmarnujesz.

Krótko mówiąc, jeśli wykażesz się profesjonalizmem i udowodnisz rekruterom, że nadal jesteś potencjalnym kandydatem, istnieje duża szansa, że odbędziesz kolejną rozmowę kwalifikacyjną.

Zapoznaj się z tymi zdaniami i dostosuj je do własnej sytuacji.

 • Wiem, że wykazałem się dziś brakiem profesjonalizmu. To wszystko moja wina i nie pozwolę, aby to się powtórzyło.
 • To był żenujący wypadek, ale wiem, że nie czyni mnie to gorszym kandydatem na to stanowisko.
 • Myślę, że zasługuję na drugą szansę. Jeśli uda nam się zorganizować kolejną rozmowę kwalifikacyjną, nie zawiodę Pana.
 • Czy jest możliwe, abyśmy zmienili termin rozmowy kwalifikacyjnej? Tym razem skontaktuję się z Panem w przeddzień, aby zapewnić o swojej obecności.
Mamy korepetytorów online w ponad 50 językach.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonale"

Wnioski

Teraz już wiesz, co powiedzieć, gdy nie zdążysz na rozmowę kwalifikacyjną online. Twoja sytuacja może się różnić od tego, co zasugerowałem, więc bądź elastyczny w ich stosowaniu. Nie zapomnij wysłać uprzejmego podziękowania, jeśli osoba prowadząca rozmowę zgodzi się na kolejną rozmowę i bądź super dobrze przygotowany w tym dniu. Jeśli tylko dasz z siebie wszystko podczas rozmowy, wszystko powinno być w porządku!