loader
Blog

10 często używanych slangowych słów w języku angielskim

Co to jest slang?

Slang to nic innego, jak angielskie słowa używane w nieformalny sposób i w nieformalnym otoczeniu, zazwyczaj wśród młodych ludzi. Używając słów w sposób nieformalny, należy zachować ostrożność; nigdy nie należy używać wyrażeń slangowych w rozmowach z szefem lub przełożonym, osobami starszymi lub nauczycielami. Najlepiej jest używać słów slangowych w rozmowach z przyjaciółmi, kolegami z pracy oraz osobami, z którymi jesteśmy blisko i które dobrze znamy.

Innym ważnym aspektem słów slangowych jest to, że nie zawsze są to oficjalne słowa, które można znaleźć w słowniku; często pochodzą one od innych słów lub wyrażeń slangowych. Na przykład, mam przyjaciela o imieniu Jan, który jest miły w twarz, ale za moimi plecami może mówić o mnie różne nieprzyjemne rzeczy. To czyni go w pewnym stopniu moim wrogiem, prawda? Więc Jan jest moim wrogiemco jest połączeniem słów przyjaciel i wróg. To slangowe słowo powstało z dwóch popularnych słów w języku angielskim.

A teraz porozmawiajmy o naszych 10 powszechnie używanych słowach slangowych w języku angielskim.

  • To blow out of here

To slangowe wyrażenie oznacza opuszczenie jakiegoś miejsca.

Przykład: Najwyższy czas, żebym stąd wyleciał, ten film jest naprawdę okropny.

  • A pain in the neck

Wszyscy wiemy, że dosłowny ból szyi jest nieprzyjemny. Dlatego w tym wyrażeniu chodzi o to, aby powiedzieć, że coś nas denerwuje.

Na przykład młodszy brat lub siostra nie przestają zadawać Ci pytań lub po prostu nie chcą Cię słuchać, więc możesz powiedzieć: "My little brother is a pain in the neck; he asks me so many stupid questions".

  • Zapped out

Pracowałeś ciężko przez cały dzień i nie zrobiłeś sobie ani minuty przerwy, a teraz jesteś kompletnie wyczerpany. Aby jasno wyrazić to uczucie, użyj tego slangowego wyrażenia. Na przykład: I was really zapped out after a very long day at work.

  • Aby złapać trochę zen

Można nawet znaleźć emotikon do wiadomości e-mail i SMS-ów, który oznacza zmęczenie, a nad nim znajduje się litera "z". Jak już się domyśliłeś, to slangowe wyrażenie oznacza spanie; drzemkę.

Przykład: Zanim pojadę na lotnisko, być może będę musiał złapać trochę z's.

  • Zakręcić się wokół

Jest to ciekawe wyrażenie, a wielu z nas robi to codziennie. Czy zgadłeś, co to jest?

Wkręcanie się oznacza robienie rzeczy, które nie są produktywne; marnowanie czasu na robienie niepoważnych rzeczy. Jeśli jest używane w pracy, oznacza, że nie robisz tego, co powinieneś robić; być może grasz w gry na swoim telefonie, wysyłasz SMS-y do przyjaciół lub sprawdzasz Facebooka.

Przykład: Jeśli będziesz się za bardzo wygłupiać, zostaniesz zwolniony.

[subskrypcja_form]

  • Far out

Zwykle używa się tego określenia w odniesieniu do muzyki lub czegoś, co jest bardzo dobre. Na przykład, jeśli idziesz na koncert, na którym gra Twoja ulubiona grupa rockowa i podoba Ci się ta muzyka, możesz powiedzieć: "The music at this concert is far out." Wyrażenie to było bardzo popularne w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, ale obecnie rzadko się je słyszy.

  • To goof up

Wszyscy popełniamy błędy. Wyrażenie slangowe to goof up oznacza popełnienie błędu lub zrobienie czegoś głupiego. Na przykład, można powiedzieć: "I goofed up by colouring my hair purple". Albo "Zrobiłem głupstwo, malując mój pokój na czerwono".

  • To make waves

Czy słyszałeś to wyrażenie? Używają go niektórzy nastolatkowie. Wyrażenie to oznacza powodowanie trudności lub problemów.

Na przykład: The Politician's controversial statement made waves around the town.

  • Bummed

Jak myślisz, czy to wyrażenie jest związane z nastrojem danej osoby? Jeżeli odpowiedziałeś, że tak, to masz rację. Jeżeli z jakiegoś powodu czujesz się przygnębiony lub rozczarowany, możesz opisać swój nastrój za pomocą tego wyrażenia: I was really bummed because my car broke down and I couldn't go to the party.

  • Airhead

Nigdy nie mów komuś prosto w twarz, że jest próżniakiem. To nie jest miłe i prawdopodobnie obrazisz tę osobę. Wyrażenie "airhead" dosłownie oznacza głowę pełną powietrza, innymi słowy - bez mózgu. Uważaj, bo nikt nie lubi, gdy nazywa się go głupkiem.

Przykład: Moja siostra spotyka się z głupkiem. Oznacza to, że moja siostra spotyka się z młodym człowiekiem, który nie jest zbyt inteligentny.

I to już wszystko. Mam nadzieję, że te angielskie slangowe słówka przydadzą Ci się w rozmowach z przyjaciółmi i kolegami.

Miłej nauki angielskiego!

Zapraszam do polubienia i udostępniania!