Kto jest skutecznym komunikatorem?
Jak często się komunikujemy? Prawie cały czas. Wysyłamy e-maile, rozmawiamy przez telefon, uczestniczymy w spotkaniach, opracowujemy raporty, tworzymy prezentacje i tak dalej.
Nie trzeba więc mówić, jak ważne jest, aby komunikować się jasno i skutecznie. Robimy to, stosując prostą metodę zwaną "7 C komunikacji", opisaną poniżej:
- Przejrzystość - Przejrzystość podczas pisania lub mówienia ma kluczowe znaczenie, w przeciwnym razie słuchacze będą mieli trudności ze zrozumieniem tego, co chcemy im przekazać. Dlatego należy tworzyć zdania, które mają jasne znaczenie. Najważniejsze jest unikanie długich, złożonych zdań. Krótkie i jasne zdania pozwalają czytelnikowi szybko zareagować.
Przykład: Przedstawione informacje były bardzo jasne do zrozumienia.
- Zwięzłość -zwięzłość oznacza udzielanie krótkich i jasnych wyjaśnień, wyrażanie swoich pomysłów i myśli w kilku słowach, bez rozwlekania. Należy tworzyć zdania, które są krótkie i na temat, ale jednocześnie w jasny sposób przekazują informacje. Unikaj wielokrotnego powtarzania informacji, eliminując zbędne punkty.
Przykład: Napisała zwięzły artykuł na temat skutków globalnego ocieplenia.
- Konkret - konkretna i określona forma komunikacji, w której występują fakty i liczby, a nie niejasne i niespecyficzne informacje. Oparta na faktach, a nie na teoriach.
Przykład: Potrzebujemy konkretnej odpowiedzi, aby kontynuować współpracę z firmą.
- Poprawność - komunikacja pozbawiona błędów gramatycznych i ortograficznych. Wszystkie nazwiska i tytuły są napisane poprawnie i odpowiednio zaadresowane. Upewnij się, że czytelnik jest na poziomie, na którym posiada wiedzę i wykształcenie pozwalające mu na zrozumienie komunikatu.
Przykład: Prezentacja musi być poprawna pod każdym względem.
- Spójność - logiczny układ zdań, w którym wszystkie punkty są ze sobą powiązane i wykazują związek z głównym tematem. Kluczowe jest zachowanie spójności w tekście, praca wynika z logiki i rozumowania w sposób racjonalny i naturalny.
Przykład: Kiedy przemawiasz do dużej publiczności, ważne jest, aby Twoja wypowiedź była spójna.
- Kompletny - kompletny komunikat, który zawiera wszystko, co jest potrzebne, aby poinformować odbiorców i uzyskać w zamian pożądany rezultat. Dostarcza im tego, co muszą wiedzieć, zawiera jasny układ informacji, takich jak daty, godziny, nazwiska.
Przykład: Otrzymaliśmy komplet informacji, aby kontynuować.
- Uprzejmość - otwarta, szczera i przyjazna komunikacja. Kilka słów opisujących tę formę komunikacji to: troska, uznanie, empatia - nadaj uprzejmy ton.
Przykład: Wiadomość e-mail, którą otrzymaliśmy, była uprzejma i pomocna.
Mamy korepetytorów online w ponad 50 językach.
Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.
-
Znajdź mojego korepetytora online teraz
-
1456 opinii,
"Doskonały"
Korzystanie z tej metody nie tylko pomoże Ci w codziennej komunikacji, ale także pomoże Ci poprawić znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie. Jest to doskonałe narzędzie, dzięki któremu możesz nabrać płynności i pewności siebie, nie martwiąc się, że zabrzmisz niepoprawnie. Zastosuj tę metodę, aby sprawnie przejść przez spotkania biznesowe i prezentacje!