loader
Blog

Samouczek dotyczący chińskich liczb od 1 do 10

Językiem chińskim posługuje się ponad 1,3 mld ludzi na całym świecie. Jednak jego nauka jest bardzo trudna. Na przykład język mandaryński ma pięć tonów (co oznacza, że wymowa jest bardzo ważna). A jeśli chodzi o pismo, istnieje ponad 50 000 znaków chińskich w słowniku - choć z pewnością nie będziesz musiał nauczyć się ich wszystkich!

Doskonałym początkiem nauki jest nauka liczenia po chińsku. Jest to praktyczne, jeśli planujesz mieszkać, studiować lub pracować w Chinach, ponieważ umożliwi Ci to porozumiewanie się we wszystkich rodzajach codziennych sytuacji.

Jeśli uczysz się konkretnie mandaryńskiego, stosunkowo łatwo jest nauczyć się liczb od 1 do 10, a następnie przejść do liczenia aż do 99.

Jak liczyć do 10 po chińsku

Na początek przedstawiamy tabelę, jak liczyć po chińsku.

Zamieściliśmy również jak to powiedzieć kolumnę, która powinna pomóc Ci w nauce wymawiania liczb po chińsku. Jeżeli nie jesteś zaznajomiony z chińską wymową, niektóre chińskie liczby mogą brzmieć inaczej, niż byś się spodziewał.

Liczba Chiński znak (hanzi) Pisownia zromanizowana (pinyin) Jak to powiedzieć
0 零 / 〇 Líng Ling
1 Ee
2 Èr Czy
3 Sān San
4 Suh
5 Woo
6 Liù Lio
7 Chi
8 Ba
9 Jiǔ Geo
10 Shí Shuh

Jak liczyć do 10 po chińsku za pomocą sygnałów ręcznych

Podczas nauki liczenia po chińsku pomocne może być również poznanie sygnałów ręcznych, które są związane z chińskimi liczbami.

Ze względu na różne dialekty i wymowę, które występują w całym kraju, Chińczycy używają sygnałów ręcznych dla liczb w obrębie Chin.

0: Zaciśnij dłoń w pięść.

1: Tak jak w języku angielskim, podnieś tylko palec wskazujący.

2: Również tak samo jak w języku angielskim, podnieś palec wskazujący i środkowy.

3: Jest to podobne do angielskiego, ale nie całkiem takie samo. Większość Chińczyków podnosi mały palec, palec serdeczny i środkowy, aby przedstawić liczbę 3.

4: Ponownie, tak samo jak w języku angielskim. Należy unieść wszystkie palce oprócz kciuka.

5: Kolejna łatwizna, tak jak w języku angielskim. Unieś wszystkie palce, łącznie z kciukiem, i otwórz dłoń.

6: Wystaw kciuk i mały palec, a resztę zwiń. Ten znak ręką wygląda jak shaka - lub znak "powieś luźno"..

7: Przyciągnij wszystkie palce (łącznie z kciukiem) razem w punkt.

8: Wyciągnij kciuk i palec wskazujący, a resztę zwiń. Ten znak ręką wygląda jak pistolet.

9: Zwiń wszystkie palce z wyjątkiem palca wskazującego. Teraz lekko zegnij palec wskazujący.

10: Masz dwie możliwości, aby przedstawić liczbę 10. Możesz skrzyżować palce wskazujący i środkowy, a pozostałe palce zgiąć. lub . użyć obu dłoni, aby utworzyć kształt krzyża z dwóch palców wskazujących.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały"

Ciekawe fakty o chińskich liczbach

Istnieje wiele interesujących faktów na temat chińskich liczb. Oto kilka z naszych ulubionych:

  1. Mimo że początkującym mogą się one wydawać skomplikowane, chińskie liczby są znane z tego, że są logiczne i proste. Na przykład liczby od 1 do 10 składają się tylko z jednej sylaby. Ponadto, gdy już nauczysz się liczb od 1 do 10, łatwo jest nauczyć się pozostałych.
  2. Większość chińskich liczb ma dwa różne warianty znaków, które rozróżniają między normalnym użyciem a użyciem finansowym/matematycznym.
  3. Liczba 8 (八) jest najszczęśliwszą liczbą w chińskiej kulturze. Dzieje się tak, ponieważ brzmi ona podobnie do bardzo pozytywnego chińskiego słowa fa (發), które oznacza bogactwo, pomyślność, oraz dobrobyt. Chińczycy często starają się włączyć liczbę 8 do swojego życia, kiedy tylko mogą, np. poprzez specjalne daty, numery losów na loterię czy tablice rejestracyjne.
  4. Liczba 4 (四) jest uważana w chińskiej kulturze za bardzo pechową. Dzieje się tak, ponieważ jej wymowa brzmi bardzo podobnie do słowa śmierć (死 lub sǐ). Ponieważ Chińczycy są dość przesądni, można zauważyć, że w wielu budynkach w Chinach pomija się 4. piętro (jak również wszystkie inne numery pięter zawierające cyfrę 4).
  5. W Chinach preferuje się liczby parzyste w stosunku do nieparzystych. Na przykład, podczas wręczania prezentów na ślubie, ludzie zazwyczaj dają dwa prezenty (lub parzystą ich liczbę). Wyjątkiem od tej reguły jest oczywiście liczba 4!

Wyjdź poza liczenie w języku chińskim

Chiński to bardzo interesujący język, ale samodzielna nauka może być trudna. Szczególnie jeśli chodzi o intonację i wymowę, jest w nim wiele do nauczenia. Bardzo pomocne mogą być zajęcia grupowe lub praca z korepetytorem 1 na 1, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz.

Jeśli uczysz się języka chińskiego i potrzebujesz wsparcia eksperta, Preply może Ci pomóc. Zapoznaj się z listą wykwalifikowanych chińskich korepetytorów i jak mogą Ci pomóc w nauce!